საჯარო სამსახურის რეფორმის კონცეფციის პროექტის განხილვა პარლამენტთან
მიმდინარე წლის 24 მარტს, გაიმართა საჯარო სამსახურის რეფორმის ახალი კონცეფციის პრეზენტაცია საქართველოს პარლამენტის წევრებისთვის. შეხვედრის ფარგლებში მოხდა საჯარო სამსახურის რეფორმის კონცეფციის პროექტის წარდგენა და დისკუსია.
საჯარო სამსახურის კონცეფციის პროექტი მომზადდა საქართველოში არსებული რეალობის შეფასების, ცენტრალური და ადგილობრივი მთავრობის, სამოქალაქო საზოგადოების და აკადემიური სასწავლებლების წარმომადგენლებთან, ასევე, ადგილობრივ და საერთაშორისო ექსპერტებთან კონსულტაციების შედეგად. პროექტი ხორციელდება საქართველოს მთავრობის კანცელარიის ინიციატივითა და USAID/დემოკრატიული მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით.
ცნობისათვის, საჯარო სამსახურის რეფორმა 12 კატეგორიას შეეხება. მათ შორისაა საჯარო სამსახურში მიღების წესი და პირობები, საჯარო მოხელეების უფლება-მოვალეობები, გადამზადების და კვალიფიკაციის ამაღლება, ანაზღაურების სისტემა და თანამდებობრივი სარგოს განსაზღვრა, რანგირება და კლასიფიკაცია, გენდერული თანასწორობა და სხვა. რეფორმის კონცეფციის წინადადებებია, საჯარო მოხელე დაინიშნოს უვადოდ და არა ხელშეკრულებით, რათა კონკრეტული სამსახური მისთვის კარიერული ზრდის თვალსაზრისით, პრიორიტეტული იყოს. ატესტაციის სისტემა შეიცვალოს შეფასების სისტემით და ამის საფუძველზე მოხდეს დაწინაურება და გათავისუფლება.
შეხვედრის ფარგლებში აღინიშნა, რომ საჯარო სამსახურის რეფორმის კონცეფციას განახორციელებს საჯარო სამსახურის ბიურო, რომელიც გაძლიერდება ინსტიტუციონალურად და აღიჭურვება აღსრულების ძლიერი მექანიზმებით. პროექტის საჯარო განხილვის შემდეგ იგეგმება საჯარო სამსახურის რეფორმის კონცეფციის დასამტკიცებლად მთავრობისთვის წარდგენა. აღნიშნული კონცეფცია საფუძვლად დაედება ახალი საჯარო სამსახურის მარეგულირებელი კანონმდებლობის შემუშავებასა და შესაბამისი სისტემის მოწესრიგებას საქართველოში.

Discussing the Draft Concept of the Civil Service Reform with Parliament
On the 24th of March, a new draft concept for civil service reform (the Concept) was introduced to the members of the Parliament of Georgia. During the meeting, the Concept was presented and discussed.
The Concept was prepared as a result of the analysis of the current situation, according to consultations with representatives of central and local government, civil society, academic institutions and local international experts. The concept was implemented with the initiative of the Government Chancellery and was supported by USAID.
The Concept describes 12 categories, including the rules and conditions of recruitment, the rights and duties of civil servants, the enhancement of qualifications, the determination of the remuneration system, ranking and classification, gender equality, and others.
There were many reasons behind the release of a new draft concept. Foremost was to change the service of public officials from a contract based system to a permanent placement system, to further employees' career development. Secondly, to change the attestation and evaluation systems, and finally to promote or dismiss someone.
It was also mentioned during the meeting that the Concept will be implemented by the Civil Service Bureau and will strengthen institutions through the placement of powerful enforcement mechanisms. After public discussion of the project, it will be presented to the government for adoption. The Concept will be the basis for the development of new legislation on the civil service in Georgia.