კარლ–ფრიდრიხ გორდელერის კოლეჯის პროგრამა ეფექტური მმართველობისათვის
გორდელერის კოლეჯი დემოკრატიული მმართველობისათვის იწვევს საჯარო ან საზოგადოებრივ სექტორში მოღვაწე ახალგაზრდა ხელმძღვანელებს აზერბაიჯანიდან, ბელარუსიიდან, თურქეთიდან, მოლდოვიდან, რუსეთიდან, საქართველოდან, სომხეთიდან და უკრაინიდან კვალიფიკაციის ასამაღლებელ სამკვირიან საერთაშორისო პროფესიული განვითარების პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად 2014 წლის 30 აგვისტოდან 2014 წლის 20 სექტემბრამდე ბერლინსა და ვარშავაში.
კოლეჯი სთავაზობს მონაწილეებსა და მომავალ პოლიტიკოსებს ცოდნის გაღრმავების შესაძლებლობას პოლიტიკურ ურთიერთობებსა და საერთაშორისო თანამშრომლობის სფეროში. მათ ექნებათ შეხვედრები სამოქალაქო საზოგადოების, პოლიტიკის, გერმანიის ადმინისტრაციისა და ევროკავშირის ექსპერტებთან, ასევე გაივლიან კვალიფიკაციის ასამაღლებელ ტრენინგს სხვადასხვა სემინარების სახით. ამგვარი მოულოდნელი შეხვედრები საშუალებას აძლევს მონაწილეებს ერთმანეთს გაუზიარონ საკუთარი იდეები და გამოცდილება ერთიან ევროპაში.
პროფესორი გიუნტერ ფერჰოიგენი, ევროკომისიის ყოფილი ვიცე–პრეზიდენტი კოლეჯის მონაწილეებთან მუშაობაში ჩართული იქნება, როგორც კოლეჯის დირექტორი.
გორდელერის კოლეჯი საშუალებას აძლევს მონაწილეებს თავიანთი საქმიანობის სფეროში ეფექტური მმართველობის თემასთან დაკავაშირებით შეიმუშაონ და განახორციელონ საკუთარი პროექტი, რომელიც სასარგებლო იქნება მათი მშობლიური ინსტიტუტებისათვის. პროექტის მონახაზი უკვე შესულია განაცხადში. პროგრამის მიმდინარეობისას კი მონაწილეები დააკონკრეტებენ პროექტს და მათ მეთვალყურეობას გაუწევს პროექტის ტრენერი. მონაწილეებს შესაძლებლობა ექნებათ ცალკეულ დღეებში ბერლინსა და მის შემოგარენში უშუალოდ გაეცნონ იმ დაწესებულებების საქმიანობას, რომელიც მათ სამუშაო სფეროს მიესადაგება. შემდგომში მონაწილეები დამოუკიდებლად განახორციელებენ პროექტს მშობლიურ ქვეყანაში.
გორდელერის კოლეჯი საქმიანობას ახორციელებს გერმანიის საგარეო ურთიერთობათა საბჭოსთან თანამშრომლობით (DGAP).
პროგრამის სამუშაო ენა არის გერმანული.
დამატებითი ინფორმაცია კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად იხილეთ შემდეგ ვებ–გვერდზე: www.goerdeler-kolleg.de.

The Kolleg provides advanced training for the next generation of executives from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, Turkey, Russia and Ukraine in the field of good governance, and in doing so, promotes a responsible, sustainable way of conducting business in the public sector in these countries.
The Kolleg offers future policymakers the opportunity to deepen their knowledge of political interrelationships and international cooperation. They will meet with experts from civil society, politics, and administration in Germany and the EU, and receive advanced training in a variety of seminars. These encounters allow all the participants to discuss and share their ideas and experiences in a unified Europe.
They will be supported in this process by the director of the Kolleg, Prof. Gunter Verheugen, former vice president of the European Commission, who will guide the participants through the program.
The Kolleg provides the participants with the opportunity to develop and implement their own project in the area of Good Governance which relates to their work and is of use for their home institution. The project outline is already included in the application. During the Kolleg, the participants advance and improve their projects and are accompanied by an experienced project coach.
Participants are given the opportunity to spend certain days observing institutions in Berlin and the surrounding areas that are related to their field of work. Following the Kolleg, the participants are expected to independently implement their project in their home country.
The Goerdeler-Kolleg is conducted as a joint project with the German Council on Foreign Relations (DGAP).