ბათუმში, საჯარო სამსახურის ბიუროსა და ასტანის საჯარო სამსახურის რეგიონული ჰაბის ორგანიზებით, ანტიკორუფციულ საკითხებთან დაკავშირებით, ორდღიანი კონფერენცია გაიმართა
icon 03 ივლ 2015
2015 წლის 30 ივნისს, საჯარო სამსახურის ბიუროსა და ასტანის საჯარო სამსახურის რეგიონული ჰაბის ორგანიზებით, ქალაქ ბათუმში გაიმართა ორდღიანი კონფერენცია - "ანტიკორუფცია და ერთიანობა - ასტანის საჯარო სამსახურის რეგიონული ჰაბის მონაწილე ქვეყნების გამოცდილება (საქართველოს მაგალითი)".
კონფერენცია გახსნა ბიუროს უფროსმა ეკატერინე ქარდავამ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროგრამების ხელმძღვანელმა ნათია ნაცვლიშვილმა და ასტანის საჯარო სამსახურის რეგიონული ჰაბის თავმჯდომარემ ალიხან ბაიმენოვმა. ასტანის საჯარო სამსახურის რეგიონული ჰაბის მონაწილე ქვეყნების წარმომადგენლებთან ერთად კონფერენციაში მონაწილეობდნენ საჯარო სამსახურის ბიუროს, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს, იუსტიციის სახლის, მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს თანამშრომლები და ბიუროს მოწვეული ექსპერტი, რომლებმაც მიმოიხილეს საქართველოში ანტიკორუფციული სისტემები, საჯარო სამსახურში ეთიკისა და ქცევის ზოგადი წესები, თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაცია, მამხილებლის ინსტიტუტის დაცვა, სახელმწიფო შესყიდვების სისტემა, ელექტრონული მმართველობის სისტემები და სახელმწიფო სერვისების მიწოდების ქართული მოდელი. ბიუროს მოწვეულმა ექსპერტმა პაატა ტურავამ ასევე ისაუბრა საქართველოს პოლიციის სისტემაში ანტიკორუფციული მიღწევების შესახებ, რაც მოიცავდა 2003 წლამდე და მას შემდეგ კორუფციის გამომწვევი მიზეზების, ფაქტორების, განხორციელებული ღონისძიებებისა და რეფორმის წინადადებების შესახებ ინფორმაციას.
კონფერენციის მეორე დღე დაეთმო ასტანის საჯარო სამსახურის რეგიონული ჰაბის მონაწილე ქვეყნების წარმომადგენლების პრეზენტაციებს.
კონფერენციის ფარგლებში განხორციელდა მონაწილეების ვიზიტი ბათუმის იუსტიციის სახლში, სახელმწიფო სერვისების მიწოდების ნოვატორული პროექტისა და მისი მუშაობის სპეციფიკის გაცნობის მიზნით.
პროექტი განხორციელდა შვედეთის მთავრობისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფინანსური მხარდაჭერით.

Civil Service Bureau and Regional Hub of Civil Service in Astana organized a two-day Conference
On June 30, 2015 the Civil Service Bureau and Regional hub of Civil Service in Astana, organized a two-day conference - "Anti-corruption and integrity - Regional hub of civil service in Astana experience of the participating countries (Georgian example)."
The conference was opened by the head of the Civil Service Bureau Dr. Catherine Kardava, the United Nations Development Program (UNDP) Assistant Resident Representative Ms. Natia Natsvlishvili and Chairman of the Regional hub of Civil Service in Astana Mr. Alikhan Baimenov. Together with the representatives from the member states of the Regional Hub, the participants from the Civil Service Bureau, Ministry of Justice of Georgia, Data Exchange Agency, Public Service Hall, State Procurement Agency and also invited expert, were presented. Main issues of the discussion during the conference were related to the anti-corruption systems in Georgia, namely, ethics and code of conduct in civil service, asset declaration system of public officials, whistle-blowers protection institute, state procurement system, e-governance systems and Georgian model of state service delivery. Invited Expert Dr. Paata Turava spoke about the anti-corruption achievements within the Georgian Police System which covered period before and after 2003, corruption causes, factors, and already implemented activities and elaborated further reform proposals.
The second day of the conference was devoted to the presentations of the representatives from member countries of Regional Hub of Civil Service in Astana.
Within the framework of the conference participants visited Batumi Public Service Hall, in order to introduce specifics of the innovative approach of the states' service delivery.
The conference was organized with the support of the United Nations Development Programme (UNDP) and the Government of Sweden.